Db-killer

Lähetä vastaus

Hymiöt
:D :) :;): :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :tyhmamina: :baaa: :bike: :blues: :pomppu: :bowdown: :thumbup:
Katso lisää hymiöitä

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Db-killer

Kirjoittaja Tomppa » 31 Maalis 2008, 07:35

Ahveniston kotisivuilta:
" Muuttuneet melurajat
Huomioi muuttuneet melurajat. Normaalipäivinä saa ajaa moottoripyörillä, joissa on alkuperäiset äänenvaimentimet tai tarvikevaimentimet, jotka mittauksien mukaan alittavat 97,0 dBA. Myös autojen on täytettävä tieliikenteen melumääräykset tai niiden äänitaso pitää olla alle 97,0 dBA. Mittaus tapahtuu moottoripyörillä SML:n lajisääntöjen mukaisesti ja autoilla AKK:n sääntöjen mukaisesti.

Ei koske keskiviikon kilpa/vapaa harjoittelua, jolloin meluraja on 110 db, mitattuna 1/2 metrin päästä 45 asteen kulmassa, 4500 kierroksella.

Ongelmia ovat aiheuttaneet mm: Supermotot sekä ne moottoripyörät, joiden putkistoon on laitettu jälkiasennusvaimentimia tai villat ovat palaneet. Supermotot varustettuna kunnollisella ja ehjällä endurovaimentimella eivät aiheuta ongelmia. Myos jotkut Endurance- autot ovat olleet rajoilla. Ottamalla mukaan esim. tarvikkeina saatavat erilliset pienet päätyvaimentimet, voitte varmistua ajomahdollisuudesta."

Ahvenisto

Kirjoittaja 115-1206708879 » 30 Maalis 2008, 21:25

No niin, Irrotin tänään db-killerit ja mielestäni äänet eivät voimistuneet mitenkään älyttömästi. Äänet hieman madaltuivat, mutta eivät menneet lainkaan häiritsevän voimakkaiksi. Luulin, että enemmän olisi mölyä tullut ilman killereitä, koska Yoshimuran sivuilla mainittiin desibeli arvoiksi 92 killereiden kanssa ja 99 ilman.
Itseasiassa äänet ovat sopivan kovat juuri nyt enkä välttämättä kaipaisi mölyä enempää.
Tarkoitus olisi mennä radallekin (Ahvenisto) harjoittelemaan kesällä, joten joutuukohan huilut lykkäämään takaisin ratapäiviä varten?

Kirjoittaja 103-1116517908 » 30 Maalis 2008, 16:01

jarim kirjoitti:Ääni on voimaa ja kova ääni ylivoimaa... :cool:
Kyllähän se näin on :)

Kirjoittaja jakehaanpää » 29 Maalis 2008, 19:59

jarim kirjoitti:Ääni on voimaa ja kova ääni ylivoimaa... :cool:

Jarimille ei ainakaan voi sanoa et melua turhasta :thumbup:

Kirjoittaja 109-1180512207 » 29 Maalis 2008, 19:34

mulla on nuo mouhijärven paroonin vanhat akrat, missä mitään db killereitä lie ollukkaan/saatavana, äänet ihan ok, autoilijat kuulee ainakin mp tulossa.. :)

Kirjoittaja jarim » 29 Maalis 2008, 18:59

Ääni on voimaa ja kova ääni ylivoimaa... :cool:

Kirjoittaja busapappa2 » 29 Maalis 2008, 18:57

Äänet JUST passelit, siis ilman noise killereitä. Ei ainakaan mun kuuloani oo häirinny, vaikka on ajettu PALJON ja LUJAA. Mulla TriOval Teräs. :D Jossain olin lukevinani, että mahtuu jopa alle sallittujen desibelirajojen ? Voi olla huhuuuki ? :;):

Kirjoittaja 112-1168023213 » 29 Maalis 2008, 17:04

Itte ajelen Yoshin Tri-Oval Carboneilla ilman noisekillereitä. Tosin kokemusta ei ole, että millaiset äänet on noilla "äänentappajilla" kun eivät ole koskaan paikoillaan olleet omassa pyörässä. Mielestäni äänet on juuri passelit, sopivan matalat murinat kun kone vääntää alakierroksilla ja saahan niistä melkoiset "huudot" aikaiseksi kun kierrättää hieman... Mutta normi ajossa en itse käytä korvatulppia, en edes moottoritienopeuksissa, mutta toikin on tietysti tottumuskysymys, ja tottakai, riippuvainen myös kypärästä! Toiset kypärät "sulkee" äänen pois (=ovat hiljaisempia) kuin toiset. Itsellä päässä Shoein X-spirit... :)

Kirjoittaja Jaakko » 29 Maalis 2008, 16:23

kyllähän se ääni nousee kierrosten mukaan,. ite sitä mieltä että ensimmäinen viritys on vaimennin että saadaan ääntä ja sitten kun on voimaakin niin pitää yrittää piilottaa se ylimääränen ääni. sit ei tarvii enään äänellä ärhennellä muille.

Kirjoittaja 115-1206708879 » 29 Maalis 2008, 15:49

Moro,
Mulla on B-kingissä Yoshimuran sliparit db-killereineen.
Äänet ihan mukavan mureat, mutta ajattelin poistaa killerit saadakseni vielä lisää ärinää.
Ajeleeko porukka arkiajossa ilman killereitä vai voimistuuko äänet liikaakin. Onhan se makeeta kun on kunnon soundit, mutta alkaako liiallinen meteli häiritsemään, niin että joutuu korvatulppiin turvautumaan.
Vai tuleeko desipelien lisäys vasta kun konetta kunnolla kierrätetään ja matalilla kierroksilla äänet kumminkin maltilliset.
Kertokaapa kokemuksia.

Ylös