Kun aikaa oli tuulisen ja sateisen päivän johdosta niin mopoa "puunatessa" Jämsän pölyistä päätin kehitellä "runkotulpat"
Eikun mielikuvitusta peliin ja tovin suunittelua sekä erillaisten vääntöjen jälkeen sai runko kaipaamansa "fiksauksen"
Kaikkea pitää kokeilla...jopa anoppiakiin ja kuulemma vielä väitetään että ei kerta homoo tee
No kuitenkin, tein siis tarviitavan tulppauksen mopotallin antimista ja ite ihan tyytyväinen lopputulokseen
Tepa kirjoitti:4kpl uutta wisecoo,Jamppa korjas kannen ja ajotti nokat uudestaan ja taas suhistellaan...
ei oo ikinä toiminut pyörä näin hienosti kun nyt...säädöistä suuret kiitokset dyno-mightin Tommille!!!
Mikäs sille sit tuli ? Pääsikö laihalla käymään vaiko venttiiliosumaa ?
nakutusongelmaa tuon "korkea-puristeisen" kanssa...vesiruiskua vähän meinannut...
suurin ongelma oli tuon edellisen säätöpaikan alle 10a/f:n seokset,nestehän ei puristu ja siitä kannentiivisteen pettämisongelmat ilmeisesti johtuivat...
ens viikolla vielä hienosäätöä,josko sitä ennen kerkeis vielä ruuvata aquamist paikoilleen...
"Right kick will send you to hospital,the left one to the cemetary" -Mirko Cro Cop-
Tuli rassattua alusta PB-säätöihin. Etupää muuttu kyllä täysin erilaiseksi ja takapääkin jonkin verran, varsinkin esijännitykset oli aivan eri hehtaarilla kun nyt. Jotenkin toisenlainen fiilis ajella kun on sellanen alitajunen luotto siihen että kumit on maassa vaikka mutkaan osuiskin heitto.
Säädettävät koiranluut paikalleen. Olihan muuten tiukassa ala-/etupään pultti noissa luissa, joutu oikeen tosissaan ottaan kiinni räikästä. Nesmitille kiitokset luista, hyvin istuivat ja ekat kilsatkin noilla tuli ajettua, voi alkaa testaileen eri asentojen vaikutusta ja tehdä jotain etupäällekkin.
Vaihdoin uuden takakumin kun juhannuksen reissu söi langoille tuon pirelli diablo corsan. Nyt tuli tilalle dunlop sportmax roadsmart. Saas nähä kestääkö yhtään paremmin. Pirellillä meni noin 3500 km.
Sit vaihdoin iridium tulpat. Toivotaan et nykiminen loppuis.
Just eilen riisuin vastaavan setin, mutta olipa mukava ajaa Norjassa.. Lumisia vuoria, kapeita mutkateitä, hienoja vuonoja jne..jne.. Kuvia tuli räpsittyä muutama kymmenen Aina tykännyt tuosta jylhästä naapurista.
...uudet renkaat alle (Pilot Road 2, aika monta satsia jo ko. merkkiä/mallia...) ja öljyn/suodattimen vaihto. Voi antaa Busan hyvillä mielin lainaksi kaverille viikoksi
p.s. ...ja noitahan en tietenkhän itte tee vaan teetätän ammattilaisilla. "Käsi" kun olen näissäki hommissa