Tänään tuusasin...

Kaikki yleiset höpötykset ja jutut jotka eivät sovi muihin foorumeihin tänne..
Avatar
Kekee
Viestit: 462
Liittynyt: 10 Touko 2008, 22:55
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Kekee »

Ksthb kirjoitti:PR 3:set testattu mutkateillä ja ovat oikeasti hyvät renkaat... kuivallakin... Suosittelen :bike:
oisin kans laittanu nuot mutta pistin z8 messelerit ku ei ollu lauantaina auki mikään liike suomessa nuita myymässä...mutta positiivisesti yllätyin nuista rattaista...pikkusen ehkä pidossa pärjää kaarreajossa...pr2 varotteli...alko sivistyneesti luistaa mutta nuisa ei oo varotellu ja hyvin on pitäny...rampeissa saanu jo ne nuolet renkaan reunalta kyytiä...ilo ajaa, tosin mahtaa kilometrejä saaha nuilla pr3silla enempi...aika näyttää. takanen kakkosilla kestäny n.12tkm raakalla ajolla...
Avatar
ysi-ärrä
Viestit: 974
Liittynyt: 19 Tammi 2010, 19:54

Viesti Kirjoittaja ysi-ärrä »

Takahampi vaihdettu 40->39. Ja yritin laskia takapäätä vielä yhden pykälän koiranluissa, mut kiihytyksessä ottikin jo gummi lokasuojaan,prkl. Ois ollu mageen lintta busa.
Oishan tuo tiger-racingin alumiininen undertaili, mut en jaksanu sitä ruveta värkkään, ku pitää purkaa niin perkeleesti persettä, ja noita saakelin itikoitaki on kaverina ihan liikaa kartanolla.
337kmh/ 1609m ,Joensuu 2012
Avatar
ysi-ärrä
Viestit: 974
Liittynyt: 19 Tammi 2010, 19:54

Viesti Kirjoittaja ysi-ärrä »

No nyt on sitte vaihettu se alumiini undertaili ja pykälä tiputettu perää. Saakeli ku tuli mageen lintta busa. Huomenna vielä pikkusen keulaa ja sit ei muuta ku Joensuuta odotteleen.
337kmh/ 1609m ,Joensuu 2012
Avatar
CormaX
Viestit: 663
Liittynyt: 11 Elo 2009, 22:15
Paikkakunta: Etelä-pohojanmaa/Peräseinäjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja CormaX »

ysi-ärrä kirjoitti:No nyt on sitte vaihettu se alumiini undertaili ja pykälä tiputettu perää. Saakeli ku tuli mageen lintta busa. Huomenna vielä pikkusen keulaa ja sit ei muuta ku Joensuuta odotteleen.
Kyllä se tontitus tuo niin paljon hyvää ulkonäönkin lisäksi, voe että on nami matala busa aijaa... :bike:
--Still Counting --

http://cormax.kuvat.fi/kuvat/

:on_the_quiet:
72-1275482394

Viesti Kirjoittaja 72-1275482394 »

Kertokaapa tyhmälle miten tuo madallus parantaa ajo-ominaisuuksia? Raapii tapit ja katteet herkemmin tarmakkiin? :p

-Suomen Puolustusvoimien res. alik.-




Edited By Harrry on 1309201898
Avatar
bussikoppa
Viestit: 162
Liittynyt: 26 Kesä 2009, 11:23

Viesti Kirjoittaja bussikoppa »

Kiristin dumppia. :turbobusa:
Avatar
ysi-ärrä
Viestit: 974
Liittynyt: 19 Tammi 2010, 19:54

Viesti Kirjoittaja ysi-ärrä »

Harrry kirjoitti:Kertokaapa tyhmälle miten tuo madallus parantaa ajo-ominaisuuksia? Raapii tapit ja katteet herkemmin tarmakkiin? :p

-Suomen Puolustusvoimien res. alik.-
Eikä ku se on tuonne lentokenttäajoja varten madallettu. Paskahan sillä on mutkiin mennä tuolla madalluksella. Mut mä ajanki suoraan ja kovaa (toivottavasti).
337kmh/ 1609m ,Joensuu 2012
72-1275482394

Viesti Kirjoittaja 72-1275482394 »

ysi-ärrä kirjoitti:Eikä ku se on tuonne lentokenttäajoja varten madallettu. Paskahan sillä on mutkiin mennä tuolla madalluksella. Mut mä ajanki suoraan ja kovaa (toivottavasti).
No sitähän minäkin. Aattelin jo että kuinka hyväksi se oikein muuttuukaan jos joustovarat poistetaan. :D
Avatar
Sutsuki
Viestit: 21
Liittynyt: 02 Kesä 2011, 20:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Sutsuki »

Uudet johdotukset takavalolle, kun vanhat oli syöpyneet melkein poikki. Samalla kilven valot ledeiksi.
Avatar
CormaX
Viestit: 663
Liittynyt: 11 Elo 2009, 22:15
Paikkakunta: Etelä-pohojanmaa/Peräseinäjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja CormaX »

cromi kytkin-jarrukahvat + säilön kannet, öljykorkki, lankarullat, tankin kiinitys "koriste ja tankopainot.
--Still Counting --

http://cormax.kuvat.fi/kuvat/

:on_the_quiet:
Avatar
Dösällä
Viestit: 435
Liittynyt: 18 Kesä 2009, 18:02
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Dösällä »

J;n jakkaroiden kanjit sai taa alkuperäisen värin. Miksi muuten mahtavat haalistua? Brode käyttänyt jotain vinkuintialaista hennalla värjättyä lankaa joka suomen suvea ei kestä (+30 ja vettä päälle... ;)
AD/HD
Avatar
CormaX
Viestit: 663
Liittynyt: 11 Elo 2009, 22:15
Paikkakunta: Etelä-pohojanmaa/Peräseinäjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja CormaX »

Eikähän se ole aurinko joka ne haalistaa...penkki edelleenkin kuin uusi, 2 kesää ajettu :thumbup:
--Still Counting --

http://cormax.kuvat.fi/kuvat/

:on_the_quiet:
Avatar
hanhiha
Viestit: 400
Liittynyt: 30 Tammi 2008, 09:43
Paikkakunta: kaustinen

Viesti Kirjoittaja hanhiha »

Aikasemmin tuusattu etupään korotuslevy :thumbup:
Tänään scottoileri kiinni.
Alkais olemaan toista ironbutt ajoa varten valmis :mopo:
Member of IBA Finland ry
Avatar
toimeve
Viestit: 2617
Liittynyt: 22 Elo 2006, 18:22
Paikkakunta: Sodankylä, 1.1.2007 alkaen Jämsä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja toimeve »

...tulipa pitkästä aikaa miehekäs olo, kun oli käet niin rasva- ja muussa skökössä: tuli vaihettua uuet iridiumit entisten, rapiat 30tkm ajettujen tilalle.

Ihan hyvän näköset oli noinkin reiphasti ajetut, tasasesti samannäköset, ei karstaset ja ei tosin ees mitenkhän oireilhet. Tuli vain tuota huoltomuistiotani tsekattua ja hokasin, että jo noinki paljon ajettu niillä niin sitten vaihoin.

Kiitos mibusalle eka tarkennusta kun kyselin ja max69:lle tuosta suomenkielisen huoltomanuskan sivuillensa lataamisesta...siitä oli apua ja iliman sitä en ehkä olis lähteny tekemhän.

Siltikhän tuommonen "tuusaaminen" ei oikhein ole meikäläisen hommia vaikka ei kauaa mennykhän. Ja lähti käynthinki vielä kasaamisen jälkhen :laugh:
SMR

322,39 kmh 2017 Kauhava

Pienen pojan elämää!

**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
Avatar
Titaani
Viestit: 887
Liittynyt: 27 Syys 2006, 20:32
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Titaani »

Ajettiin testejä KajMC:llä dynossa eri setupeilla, positiivinen testitulos vanhoihin tuloksiin havaittavissa ;), kiitokset Kajbusa+kumpp.
SMR - team

UltraTurbo 597rwhp/1.6Bar
Vastaa Viestiin