Voi video kun oisit tuon linkannu 2kk sitte... :p��sein��n:Heksa kirjoitti:onko kellään tarvetta hiilikuitu vaimentimen korjaukseen?
tuolta sais vara-osia
(vois suunnitella vaikka kimppa tilausta jos tarvetta löytyy)
Jos jollain tiedossa halvempia saa ehdottaa ( muu kuin ebay)
Pienet kysymykset.
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
Ei välttämättä kuulu tämmösiin pieniin kysymyksiin mutta toivottavasti viesti tavoittaa... Onko kukaan syksyn tai talven aikana maalaamassa gen2 ormua jonkun muun väriseksi? Itsellä ku ois tarve orkkisväriselle ormu vasemmalle etusivukatteelle...vaihdossa sais priiman elikkä kolhuttoman täysin ehjän ei siis muuta vikaa kuin että joku joka sen mulle myi...on #iso rivi kirosanoja# menny lakkaamaan ja näinollen on tummempi/taittaa valoa erilailla ku muut oranssit osat. tuollahan ei lie merkitystä jos sen maalaa... Vaihdossa sais siis tuon ja vaivanpalkkaa...ittelle kelpaa kilometrien patinoima täysin ehjä osa... toivottavasti viesti tätä kautta menee myyjällekkin perille että ei myy "uutena" osia joita on koitettu jollainlailla räpeltää. Jäi vähä paska maku.
mut jos joku tietää missä ois tommone osa tai jollain projekti tulossa nii puhelua tai yvtä tulemaan 0440530004 Esa
mut jos joku tietää missä ois tommone osa tai jollain projekti tulossa nii puhelua tai yvtä tulemaan 0440530004 Esa
http://galleria.busanistit.org/v/Busat/Kekee/IMG_0436.JPG.html ööö...seolijo rikki.
http://www.youtube.com/watch?v=thdzuBnaHSE Jokaisen kannattais muistaa...
http://www.youtube.com/watch?v=thdzuBnaHSE Jokaisen kannattais muistaa...
Hävettää jo etukäteen tämä kysymys, mutta kertokaas millä moottoriöljyllä olette ajelleet? Kyseessä on gen1 ja koneessa on tällä hetkellä jotain Motulia josta ei ole tarkempaa tietoa (oli huollossa laitettu ja myyjä ei tiennyt tarkemmin)
Ajattelin laittaa Motulin 5100:a mutta mietityttää, että pitäisköhän kuitenkin vaihtaa täyssynteettiseen (Motul 7100 tai 300V) tai jopa vaihtaa merkkiä Castroliin (Power 1)? Ajot on normikruisailua ja muutama ratakäynti kesässä, nyt olisi edessä ensimmäinen öljynvaihto edessä ko pyörään. Kytkimen hyvinvointi tuossa eniten pistää päätä raapimaan.
Ajattelin laittaa Motulin 5100:a mutta mietityttää, että pitäisköhän kuitenkin vaihtaa täyssynteettiseen (Motul 7100 tai 300V) tai jopa vaihtaa merkkiä Castroliin (Power 1)? Ajot on normikruisailua ja muutama ratakäynti kesässä, nyt olisi edessä ensimmäinen öljynvaihto edessä ko pyörään. Kytkimen hyvinvointi tuossa eniten pistää päätä raapimaan.
- toimeve
- Viestit: 2617
- Liittynyt: 22 Elo 2006, 18:22
- Paikkakunta: Sodankylä, 1.1.2007 alkaen Jämsä
- Viesti:
...mulla Busassa (vasta 133 tkm ajettu) ollu milloin mitäki soveltuvaa mp-öljyä. Laitettu mitä ollu tarjolla milloin missäki vaihattanu.HurR1cane kirjoitti:Hävettää jo etukäteen tämä kysymys, mutta kertokaas millä moottoriöljyllä olette ajelleet? Kyseessä on gen1
Nyt mullaki Motul-jottain "SuperSporttien" öljyä, numeroa en muista. Mutta oli siinä moottoripyörän kuva ainaki :laugh: Oli edullista (34 eur/4 litraa) ja sattu käthen kun muutenki käväsin Tarvikekeskuksessa, lähinnä kylläki uistimia ostamassa.
Enkä ole valitettavasti huomannu hirveitä eroja 30-60 euron pönttöjen kanssa, mutta varmasti niissä jottain eroja on. Hinnan lisäksiki siis.
SMR
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
Minä oon ajanu jo useemman vaihdon Motulin 300V 15W50:lläHurR1cane kirjoitti:Hävettää jo etukäteen tämä kysymys, mutta kertokaas millä moottoriöljyllä olette ajelleet? Kyseessä on gen1 ja koneessa on tällä hetkellä jotain Motulia josta ei ole tarkempaa tietoa (oli huollossa laitettu ja myyjä ei tiennyt tarkemmin)
Ajattelin laittaa Motulin 5100:a mutta mietityttää, että pitäisköhän kuitenkin vaihtaa täyssynteettiseen (Motul 7100 tai 300V) tai jopa vaihtaa merkkiä Castroliin (Power 1)? Ajot on normikruisailua ja muutama ratakäynti kesässä, nyt olisi edessä ensimmäinen öljynvaihto edessä ko pyörään. Kytkimen hyvinvointi tuossa eniten pistää päätä raapimaan.
Ite oon hyväks havainnu ja tuota mulle aikoinaan kehuttiin kun laitoin turbon.. Aikasemmin ajelin just tuolla Motulin 5100:lla. Jos se ei hinnasta ole kiinni niin laita 300V:tä
100 m/s club


Käykö Cordonan shifteri TÄMÄN kanssa?
GEN2
GEN2
..ankka on elävä todiste siitä, että uiminen ei tee hyvää vartalolle..
CR 125R, TZR, SV 650S, K0, K9, L0
kuntofillari YZ400F
TEAM CAMPARI
CR 125R, TZR, SV 650S, K0, K9, L0
kuntofillari YZ400F
TEAM CAMPARI
-
82-1344845002
Tervehdys kaikelle kansalle!
En keksinyt muuta aihetta kuin tämä johon ulostan seuraavat kysymykset (mitkä lienee jo kyselty täällä ennenkin?). Olen kyllä lukenut foorumia jo paljonkin mutta ei vieläkään tullut kokonaan selväksi nämä asiat.
Elikkäs avaudun ensiksi omasta historiasta näin niinkuin uutena foorumilaisena. Olen liikkunut moottorin liikuttamien 2pyörästen päällä n.8vuotta ja kilometrejä on tullut karkeasti arvioituna lähemmäs 90tkm. Viimiset kolme vuotta on tullut ajeltua isän omistamalla Yamaha V-Maxilla. Nytkun olen saanut kaikki hidasteet yms..pois tieltä on tullut vihdoin aika hankkia oma pyörä.
En nyt jaksa luetella kaikkia syitä miksi juuri Busa on mun valinta. Kukaan jaksaisi sitä selostusta lukea.
Olen jo käynyt koeajamassa gen2 busaa ja alun ongelmien jälkeen löytyi se oikea ajoasentokin. En siis ollut koskaan ennen ajanut kyykyllä joten ajoasento oli jokseenkin vieras alkuun.
Nyt siis ne kysymykset mitä ei koeajolla saa selville ja varmasti joillakin foorumitovereilla on näihin vastaus:
Ensinnäkin, pitkillä matkoilla (esim. viikon reissu ja kilometrejä sinä aikana vaikkapa 3000km) kumpi (gen1 vs gen2) alkaa puuduttamaan nopeammin ajoasentonsa puolesta vai onko noilla mitään eroja? Tietty hieman tyhmä kysymys kun tuota asentoa voi niin monella osalla parannella...
Onko varaosien hinnoissa suuriakin eroja mallien välillä?
Onko kumpaisessakaan mallissa erityisiä tyyppivikoja (vanhempien takahäkki poislukien) joista tulisi olla kiinnostunut kun pyörää käy katsomassa?
Ulkonäöstä en kysele koska jokaisella omat mieltymyksensä. Itseälläni silmä lepää molemmissa malleissa joten tämäkään ei ratkaise omaa ostopäätöstä. Nuo ylläolevat asiat vaan mietityttää. Nykyään saa jo reilulla 9te gen2 busan kohtuu kilometreillä kun taas paria tonnia halvemmalla saisin kohtuu kilometreillä ajetun gen1:n.
Arvostan suuresti vastauksianne!
T: tuleva busanisti
En keksinyt muuta aihetta kuin tämä johon ulostan seuraavat kysymykset (mitkä lienee jo kyselty täällä ennenkin?). Olen kyllä lukenut foorumia jo paljonkin mutta ei vieläkään tullut kokonaan selväksi nämä asiat.
Elikkäs avaudun ensiksi omasta historiasta näin niinkuin uutena foorumilaisena. Olen liikkunut moottorin liikuttamien 2pyörästen päällä n.8vuotta ja kilometrejä on tullut karkeasti arvioituna lähemmäs 90tkm. Viimiset kolme vuotta on tullut ajeltua isän omistamalla Yamaha V-Maxilla. Nytkun olen saanut kaikki hidasteet yms..pois tieltä on tullut vihdoin aika hankkia oma pyörä.
En nyt jaksa luetella kaikkia syitä miksi juuri Busa on mun valinta. Kukaan jaksaisi sitä selostusta lukea.
Olen jo käynyt koeajamassa gen2 busaa ja alun ongelmien jälkeen löytyi se oikea ajoasentokin. En siis ollut koskaan ennen ajanut kyykyllä joten ajoasento oli jokseenkin vieras alkuun.
Nyt siis ne kysymykset mitä ei koeajolla saa selville ja varmasti joillakin foorumitovereilla on näihin vastaus:
Ensinnäkin, pitkillä matkoilla (esim. viikon reissu ja kilometrejä sinä aikana vaikkapa 3000km) kumpi (gen1 vs gen2) alkaa puuduttamaan nopeammin ajoasentonsa puolesta vai onko noilla mitään eroja? Tietty hieman tyhmä kysymys kun tuota asentoa voi niin monella osalla parannella...
Onko varaosien hinnoissa suuriakin eroja mallien välillä?
Onko kumpaisessakaan mallissa erityisiä tyyppivikoja (vanhempien takahäkki poislukien) joista tulisi olla kiinnostunut kun pyörää käy katsomassa?
Ulkonäöstä en kysele koska jokaisella omat mieltymyksensä. Itseälläni silmä lepää molemmissa malleissa joten tämäkään ei ratkaise omaa ostopäätöstä. Nuo ylläolevat asiat vaan mietityttää. Nykyään saa jo reilulla 9te gen2 busan kohtuu kilometreillä kun taas paria tonnia halvemmalla saisin kohtuu kilometreillä ajetun gen1:n.
Arvostan suuresti vastauksianne!
T: tuleva busanisti
Mä olen ajanu 3 rautaperse ajoa kumpaisellaki versiolla ja samalla lailla paikat puutui. Jos mä nyt hommaisin ekaa busaa niin gen2 olis valinta. Se on ehkä kuitenki enempi "tätä"päivää. Kaikki harrastukset maksaa joten rahaa menee sama kumman laitat.
Tervetuloa joukkoon
e.virtalukkoo ja olikohan jännitteen säädintä on takaisin kutsuna hoideltu gen2.siin
Edited By hanhiha on 1346342842
Tervetuloa joukkoon
e.virtalukkoo ja olikohan jännitteen säädintä on takaisin kutsuna hoideltu gen2.siin
Edited By hanhiha on 1346342842
Member of IBA Finland ry
- toimeve
- Viestit: 2617
- Liittynyt: 22 Elo 2006, 18:22
- Paikkakunta: Sodankylä, 1.1.2007 alkaen Jämsä
- Viesti:
...no sen olen pannu merkille tässä viimeisten tuhansien kilometrien aikana, että alakaa perskeles tuossa originaalipenkissä näkymhän pikkuhilijaa kulumisen merkkejä. Ja mittarissa vasta 133.000 km.Raketti kirjoitti:Onko kumpaisessakaan mallissa erityisiä tyyppivikoja (vanhempien takahäkki poislukien) joista tulisi olla kiinnostunut kun pyörää käy katsomassa?
Sen uusiminen on onneksi hätäsesti katottuna halvempi ku gen2:ssa vastaava osa.
SMR
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
-
82-1344845002
Juuh noista osista muuten olinkin jo jostain täältä lukenut kun tarkemmin miettii. Eiköhän ne ainakin suurimmassa osassa ole sitten hoidettu kuntoon. Selviää sitten myyjän luona.
Olen itsekin ollut kokoajan gen2:n kannalla, sitä vaan alkaa aina pähkäilemään tietämättömänä että mihin sitä rahansa nyt tulee sijoitettua
Nähtäväksi jää hankinko pyörän vielä tälle kaudelle vai odottelenko talvea tahi kevättä. Se on varmaa kuitenkin että ensi ajokaudella on pärrä alla ja kilometrien nielentä saa jatkoa pitkästä aikaa omalla pelillä
Ainiin, kiitokset vastauksesta
e: ehkä noilla kilometreillä jakkarasta kuuluukin jo joitain käytön jälkiä löytyä :laugh:
Edited By Raketti on 1346349728
Olen itsekin ollut kokoajan gen2:n kannalla, sitä vaan alkaa aina pähkäilemään tietämättömänä että mihin sitä rahansa nyt tulee sijoitettua
Nähtäväksi jää hankinko pyörän vielä tälle kaudelle vai odottelenko talvea tahi kevättä. Se on varmaa kuitenkin että ensi ajokaudella on pärrä alla ja kilometrien nielentä saa jatkoa pitkästä aikaa omalla pelillä
Ainiin, kiitokset vastauksesta
...no sen olen pannu merkille tässä viimeisten tuhansien kilometrien aikana, että alakaa perskeles tuossa originaalipenkissä näkymhän pikkuhilijaa kulumisen merkkejä. Ja mittarissa vasta 133.000 km.
Sen uusiminen on onneksi hätäsesti katottuna halvempi ku gen2:ssa vastaava osa.
e: ehkä noilla kilometreillä jakkarasta kuuluukin jo joitain käytön jälkiä löytyä :laugh:
Edited By Raketti on 1346349728
- toimeve
- Viestit: 2617
- Liittynyt: 22 Elo 2006, 18:22
- Paikkakunta: Sodankylä, 1.1.2007 alkaen Jämsä
- Viesti:
...jos oikein ymmärsin, niin takapenkin tilalle laitat kuupan ja otat "kauhukahvan" pois, niin ainaki ittellä käy samat kiinnityssysteemit eli pultit. Mulla ei tosin ole kauhukahvaa vaan takateline, mutta muistaakseni niissä on samanlainen kiinnitys eli neljällä pultilla?BuSami kirjoitti:Jos vaihdan takakahvan tilalle kuupan, niin pitääkö etummaiset "helat", jotka olivat kahvan päällä vaihtaa lyhyempiin ja jos pitää niin mistä sellaiset saa vai olisiko niiden pitänyt tulla mopon mukana??? ???
En ole ainakhan mithän muuta laitellu sinne, eli samoilla mennään kuupan kanssa ja iliman. Ja kiinni saa.
Mulla siis gen1.
SMR
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
Ei kuupan kiinnityksellä ole mitään tekemistä kahvan kiinnitysten kanssa. Ts. ainakin minulla ne reiät jää tyhjäksi kuupan kanssa. Se takakate kyllä pysyy paikoillaan ilman niitä pulttejakin.
Edited By jarim on 1347022872
Edited By jarim on 1347022872
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
- toimeve
- Viestit: 2617
- Liittynyt: 22 Elo 2006, 18:22
- Paikkakunta: Sodankylä, 1.1.2007 alkaen Jämsä
- Viesti:
...aha, elikkäs minä olen kyllä ruuvaillu pultit paikoilhen kuupan kanssa...
SMR
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
322,39 kmh 2017 Kauhava
Pienen pojan elämää!
**********
Miehen voi saada pois Lapista,
mutta Lappia ei saa pois miehestä.
-LORDI-
BuSami kirjoitti:Jos vaihdan takakahvan tilalle kuupan, niin pitääkö etummaiset "helat", jotka olivat kahvan päällä vaihtaa lyhyempiin ja jos pitää niin mistä sellaiset saa vai olisiko niiden pitänyt tulla mopon mukana??? ???
Mikäli ymmärsin tän pointin ,niin kun otat sen kahvan irti niin siinähän on ne etummaiset holkit pidemmät kuin takimmaiset holkit. Eli nää etummaiset holkit jää pois kun laitat katteen kiinni. Takimmaiset holkithan on sen kahvan alla kun irroitit kahvan. Ja etummaiset holkit tulee kahvan päälle. Näin ainakin Vakiona on.
Voithan toki hommata toiset lyhyemmät holkit etummaisten reikien paikalle kun katteen kiinnität. Ite jätän se etummaiset reijät auki kokonaan, eli en omista ylimääräisiä lyhyitä holkkeja.
Edited By ysi-ärrä on 1347035029
337kmh/ 1609m ,Joensuu 2012
