Sivu 1/1
Lähetetty: 10 Kesä 2018, 13:44
Kirjoittaja Jape79
Olisko kenelläkään ajatuksia mistä lähteä vikaa hakemaan? Mustaa 3. Sylinterin tulppaa ja 4. taas valkea. 1. ja 2. suht terveen väriset(2:ssa hitunen vielä karstaa kun oli viimeksi 3:ssa).
Kaasuläpät synkattu, suuttimet vaihdettu, polttoainelinjat/kisko putsattu sekä imuvuodot tarkastettu. Tuolla nykimiset hävisi, oletin että vika korjautui kunnes taas tänään pimeni uudestaan 3:sen tulppa. Puoliakin vaihdeltu keskenään ilman vaikutusta. Vikakoodeja ei myöskään anna, alkaa olla itellä ideat vähissä...

Lähetetty: 10 Kesä 2018, 13:49
Kirjoittaja jarim
Puristuspainemittaus voisi kertoa jotain?
Lähetetty: 10 Kesä 2018, 14:04
Kirjoittaja Jape79
Tuota vois koittaa... Voiko testiä tehdessä jättää vaan puolat irti, ettei syttyboxi saa siipeensä?
Lähetetty: 10 Kesä 2018, 16:42
Kirjoittaja jarim
Tulpat irti ja pytty kerrallaan mittaapi, startille voi syöttää sen 12V vaikka ulkoisesta akusta että saa koneen pyörimään. Ei ole ruiskuissa syttyboxia, ecu ohjaa puolien maadoitusta.
Edited By jarim on 1528638272
Lähetetty: 11 Kesä 2018, 21:54
Kirjoittaja Jape79
Nonnih, rutut mitattu. Barin sisässä paineet pyttyjen välillä, hieman epäilyttää kyllä tuon mittarin lukemat kun korkein arvo 4 sylinterissä 9bar ja alin 8 bar 1 sylkässä. Ei kai nuo oikeesti voi noin alhaiset olla, sehän ois ihan losopaska tuo kone. Olikin itseasiassa 2:nen joka mustaa tulppaa kun sylinterien järjesty taitaakin lähtee koneen perältä eikä jakopään puolesta niinkun yleensä.
Mittailin vielä suutinten johtosarjat sekä suuttimet rempparompun mukaan ja kaikki oli ok. Alkaa haiskahtaa ecu vialle, onko noissa ollut vikoja? Ite en enää keksi muuta miksi muuten yks sylkkä kävis laihalla, toinen tosi rikkaalla ja 2 verraten normi seoksilla. Vai pitäskö tuo vaan taluttaa tallin taakse ja 
Lähetetty: 11 Kesä 2018, 23:38
Kirjoittaja juu-zo
Ennen uuden ecun ostoa sinne voisi koittaa tuupata alkuperäiset binit sisään. Onko tietoa onko tuota joskus säädelty?
Lähetetty: 12 Kesä 2018, 04:36
Kirjoittaja Jape79
juu-zo kirjoitti:Ennen uuden ecun ostoa sinne voisi koittaa tuupata alkuperäiset binit sisään. Onko tietoa onko tuota joskus säädelty?
Ei oo kyllä mitään hajua onko ikinä säädetty... Kukahan vois tuon homman tehdä ja missä päin Suomea? Näkyy tuo vähän näköjään vähän vievän öljyäkin, abaut 0.5 l/3000km mutta ei pitäs vielä tuon määrän vaikuttaa.
Lähetetty: 12 Kesä 2018, 07:27
Kirjoittaja jarim
Kyllä tuo öljyn syönti varmasti vaikuttaa jos se kaikki menee yhden sylinterin kautta. Terve kone ei juurikaan syö öljyä.
Niin ja sylinterit lasketaan vasemmalta oikealle. Jakopään päässä on nummero 4.
Edited By jarim on 1528777783
Lähetetty: 12 Kesä 2018, 07:49
Kirjoittaja Jape79
Itekkin aloin tuota kulutusta yön pikku tunteina funtsia. Pitänee varmaan avata kone. Sleepy Sleeperssiä lainatakseni, paskan möivät 
Lähetetty: 12 Kesä 2018, 08:32
Kirjoittaja jarim
Tuntuu enemmän omalta kun pääsee puuhastelee ja varsinki kun saa korjattua. 
Lähetetty: 12 Kesä 2018, 09:29
Kirjoittaja Jape79
jarim kirjoitti:Tuntuu enemmän omalta kun pääsee puuhastelee ja varsinki kun saa korjattua.

Onhan se niinkin, vähän vaan korpee kun osti mielestään kunnossa olevan pyörä... No, purkki öljyä ja tulppapaketti reppuun niin pääsee mutkaista tietä näkymättömiin, talvella jos kattelis mitä motti on oikein syönyt. Vaikkapa samalla kuutioita lisää ja kireempää nenäkeppiä sisään 