Sivu 1/2

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 10:57
Kirjoittaja Marbusa
Joo, noista e-hyväksytyistä ja -hyväksymättömistä putkista on juttua siellä täällä, mutta en kehtaa kaivella enempää,
vaan kyselen lisää. :apua:

Aihe ajankohtainen siksi, kun sain viikolla pari morttia perääni ja ihmettelyn ja kummastelun päätteeksi sain kehoituksen käydä katsastuskonttorilla muutoskatsastaan pyörän, kun Busan orkkisputket on korvattu 4-2-1 Yoshin R-77 kokoputkistolla. Pakoäänen ei pitäisi olla mitenkään tolkuttoman kova, vaikka db-killeri on poistettu.

Merkintää rek.otteeseen ei tullut, joten sattuupa sopivasti kiirettä pukkaan, ettei turhia ajeluita (konttorille) ehdi nyt edes ajattelemaankaan.

Mutta, jos jääkin jonkun "vähempi säyseän" mortin tai vertin hampaisiin ja antavat ihan kirjallisen suosituksen maksun kera käydä siellä konttorilla, niin onko pienen busanistin ainoa vaihtoehto vaihtaa putki hyväksyttyyn malliin?

Jokseenkin olen saanut sen käsityksen, että konttorilla tahtovat mustaa valkoisella ja, että putkeen ilmestynyt e-merkki ei riitä.

AKE:n sivuilla sanotaan yleisesti putkistomuutoksista näin:

**Pakoputken ja äänenvaimentimen muutokset**

*Moottoripyörän alkuperäisen pakoputkiston tai äänenvaimentimen saa korvata toisella pakoputkistolla tai äänenvaimentimella tai moottoripyörän pakoputkistoa ja äänenvaimenninta muulla tavalla muuttaa. Muutoksen edellytyksenä on, että korvatun tai muutetun pakoputkiston ja äänenvaimentimen suuntaus ja mitoitus vastaavat katsastushetkellä voimassa olevia määräyksiä ja että moottorin äänenvoimakkuus ja pakokaasupäästöt eivät muutoksen jälkeen ylitä moottoripyörän käyttöönottoajankohtana Suomessa voimassa olleita rajoituksia.

Mopon pakoputkiston tai äänenvaimentimen saa korvata vain alkuperäisen mukaisella pakoputkistolla tai laitteella.

Yllä mainitut muutokset edellyttävät moottoripyörälle muutoskatsastusta.*


Tiedustelin AKE:sta noita raja-arvoja, että voisi testata
"ei e-hyväksytyn" putkiston.

Vastaus oli, että Suomessa ei ole mp:lle sopivia testauspaikkoja/-välineitä. Vielä muutama vuosi sitten oli joku lafka, mutta testaukset maksoivat jopa yli 1000 eur ja, että ko. putiikki olisi lopettanut toimintansa.
Ulkomaillakin ko. testaukset ovat todella kalliita.
Aken hemmo ei osannut kertoa niitä raja-arvoja.

Jaa-a, tiijäsitäsitten...
:apua:

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 11:18
Kirjoittaja 84-1131181311
Lähin paikka missä noita putkistojen vähäpäästöisyyksiä voitaneen testata on Ruotsissa. Olikohan noin 2k per laaki ja joutuu maksamaan meni läpi tai ei. Melko kallista..

Noita hyväksyttyjä ja ei hyväksyttyjä putkia on pyörät läpeensä täynnä.. Huonoa tuuria jos siitä sen lottovoiton saa.

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 11:43
Kirjoittaja Marbusa
TeeCay kirjoitti:Lähin paikka missä noita putkistojen vähäpäästöisyyksiä voitaneen testata on Ruotsissa. Olikohan noin 2k per laaki ja joutuu maksamaan meni läpi tai ei. Melko kallista..

Noita hyväksyttyjä ja ei hyväksyttyjä putkia on pyörät läpeensä täynnä.. Huonoa tuuria jos siitä sen lottovoiton saa.

Tarkoitikkonä 2 tk?

Tiedä sitten kuinka valveutuneita noi mortit ja vertit on, noiden merkkien aitoudesta?
Jos nakki mapsahtaa, niin ehkä sitä voisi väittää sen olevan vaikka putken kiilloitusaineen koodi tms. tai sitten vaan pyörittelee silmiään ja sanoo sen olleen siinä alusta asti...kait.
:p

Noh, ehkä annan asian olla siihen asti, kun on pakko ja sittenkin hannataan vastaan. :mosh:

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 12:33
Kirjoittaja Jaakko
Marbusa kirjoitti:Tarkoitikkonä 2 tk?
2t tuhatta = 000
k kiloa = 000
=> 2 000 000
eli tuskin tarkotti tällästä summaa.

eikö sen saisi muutoskatsastettua, jos siihen vaihtaa siksi aikaa e-hyväksytyn pöntön? esim alkuperäisen.

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 12:41
Kirjoittaja 84-1131181311
Jaakko kirjoitti:
Marbusa kirjoitti:eikö sen saisi muutoskatsastettua, jos siihen vaihtaa siksi aikaa e-hyväksytyn pöntön? esim alkuperäisen.

Eipä se muutoskatsastus mitään auta jos on pöntön vaihtanut taaseen 'ei hyväksyttyyn" malliin ja joku sitä tien päällä haluaa katsella tarkemmin. Jos haluaa pelata varman päälle niin ostaa e-hyväksytyn röörin ja elää sen kanssa sitten.

Huhu tieto kertoo, että jos pöntöstä löytyy e-leima niin aika rauhassa saa olla vaikkei sitä olisi otteeseen merkitykkään. Tiedää häntä.. ???

edit. typo




Edited By TeeCay on 1215682926

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 16:21
Kirjoittaja VeliHölmöK8
Käsittääkseni kokoputkisto (joka uudemmissa pyörämalleissa siis korvaa katalysaattorin) ei mene läpi nykyisistä päästönormeista, siksi niissä ei myöskään e-hyväksyntää ole, vaikka sopivalla db-killerillä nekin saataisiin ja saadaan äänten puolesta laillisille rajoille. Niinpä siis olen 99,9% varma että mitaan kokoputkistoa ei uuteen busaan saa muutoskatsastettua.

Mutta, mutta... Itse ostin ja asensin eilen (oranssi/mustaan) K8 bussiini yoshin (made in japan, black magic) ovan cone -sliparit. Ajattelin muutoskatsastuttaa ne (siksi en ole vielä vaihtanut edes kilpitelinettä). Mitä sen jälkeen tapahtuu ja etenkin jos yoshilta putkahtaa markkinoille katalysaattorin korvaava palikka, onkin sitten jo toinen juttu... :laugh: Ja jos ei sellaista kilkettä markkinoille pian ilmesty (tietääkö joku, olisko jo saatvilla??!!), niin ainahan sellaisen voi tusata itse tai sitten teettää...:laugh: :laugh: Tietysti säädätys päälle.

Niin, itsekin harkitsin ensin tuota 4-2-1 -kokoputkistoa mutta luovuin ajatuksesta siitä syystä että ainakin mopogyy kyllä tajuaa homman laittomaksi jo siitä jos äänenvaimentimia on vain yksi... Itse halusin nimenomaan yoshit (ja made in Japan, ei USA), mutta kysyttäköön muita(kin) merkkejä suvaitsevien puolesta, että löytyykö kilpailevilta hormistovalmistajilta 4-2-2 kokoputkistoja (K8) busaan, tai ainakin katalysaattorin korvaavia (väli)putkia??

Tässä ensimmäinen viestini tälle foorumille.

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 16:36
Kirjoittaja 84-1131181311
Kyllä sitä saa melkein minkälaisen putkiviritelmän tahansa muutoskatsastettua, jos siitä on esittää vähäpäästöisyystodistus. Tämän saaminen ei kuten jo aikaisemmin todettu onnistu tällä hetkellä pyörille Suomessa vaan Ruotsissa ja kustantaa noin 2000e.

Siinä olit oikeassa että harva 4-2-1 putkisto ainakaan vakiona 2:lla pöntöllä varustetussa pyörässä on e-hyväksytty ja moni sen tajuaa..mutta kuinka usein asiaan puututaan.. Ei juuri koskaan.. :oho:

Niin ja tervetuloa forumille! :welcome:

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 16:53
Kirjoittaja majuriTK
TeeCay kirjoitti:Huhu tieto kertoo, että jos pöntöstä löytyy e-leima niin aika rauhassa saa olla vaikkei sitä olisi otteeseen merkitykkään. Tiedää häntä.. ???

Ei tarvi muutos katsastaa eikä näkyä otteessa jos E leima.(kyselin tänään konttorilta) ???




Edited By majuriTK on 1215698073

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 17:14
Kirjoittaja pete695
ei pidä paikkaansa,vaikka oliskin e-leima,niin pitää olla myöskin muutoskatsastettu,nim,merk,sakotettu.

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 17:21
Kirjoittaja Jokimaa
Niin en tiedä noista leimoista,mutta meikäläisen putkistolle ja vaimentajalle,ei ole sakkoja tullut vaikka olen
kovasti vallesmanneilta kysellyt,kuinka on tuon pöntön kanssa.
Yoshin putkisto.

Sanovat että antaa palaa vain.:angry:

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 18:27
Kirjoittaja 74-1210681811
Kolmesti tänäkesänä ratsiaan ajanu ja kertaakaan ei oo busan 4-2-1 yoshi poliiseja kiinnostanu. :thumbup: killeri kylläkin paikoillaan.

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 18:58
Kirjoittaja majuriTK
pete695 kirjoitti:ei pidä paikkaansa,vaikka oliskin e-leima,niin pitää olla myöskin muutoskatsastettu,nim,merk,sakotettu.
Näyttää käytäntö vaihtelevan tässäkin asiassa,ei tässä enää tiedä millä säännöillä mennään! kyllä suomi on p##ka maa tässä suhteessa!! :angry: :angry:

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 20:32
Kirjoittaja janne
VeliHölmöK8 kirjoitti:Itse ostin ja asensin eilen black magic.

:D

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 21:46
Kirjoittaja waiski10
pete695 kirjoitti:ei pidä paikkaansa,vaikka oliskin e-leima,niin pitää olla myöskin muutoskatsastettu,nim,merk,sakotettu.
ei riitäny E-leima, 175€ käsittelymaksu ja kilven nouto konttorilta, ja sai vielä itse kertoa miltä konttorilta noutaa.

Lähetetty: 10 Heinä 2008, 21:48
Kirjoittaja pete695
do dii,sama hinta pöntöllä :tapu: