Ecu päivityksen jälkeen säätöön, mutta...

Avatar
bussikoppa
Viestit: 162
Liittynyt: 26 Kesä 2009, 11:23

Viesti Kirjoittaja bussikoppa »

Tuli tuossa mieleen seuraavaa...vanha busa sai uudemman ecun ja pyöriän, pumppuna walbro + 1:1 bosch regu säädettynä 3bar(ilman paineletkua siis)..uudessa ecussa vakiokartta, käy ja kukkuu hyvin muuten, mutta tarvii piiitkän startin käyntiin räjähtääkseen..muutenkin tuntuu ehkä pikkusen tehottomammalta kuin entisellä 16bit vakiokartta eculla, vaikka lähes yhtä rikkaalla käy mittarin mukaan kuin ennenkin, joten mieleeni tuli tuo että voiko olla sytkäkartassa eroa sen verran jostain syystä koska siihen viittaa oireet..tietysti penkissä varmaan säätyy mutta silti ihmetyttää erot entisen ja nykyisen ecun välillä, jos kummankin vaatimat bensapaineet on otettu erikseen huomioon?



Edited By bussikoppa on 1277918906
Avatar
bussikoppa
Viestit: 162
Liittynyt: 26 Kesä 2009, 11:23

Viesti Kirjoittaja bussikoppa »

itseitselleni vastaten..käynnistettäessä taitaa yrittää hukkua jostain syystä bensaan uudemmalla eculla ja siksi pitempi startti, vaikka bensapaineet sen 2,9-3bar...kyllä sytkä varmaan on kohdallaan
Avatar
jarim
Site Admin
Viestit: 4616
Liittynyt: 23 Touko 2004, 17:42
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarim »

Jep, vaparissa tyhjäkäynnillä/startissa liikutaan jossain vihreän laatikon alueella muistaakseni kun taas sinulla turbossa ollaan jossain punaisen laatikon sisällä veikkaisin:
Kuva

Bensansyöttöarvot melkeen tuplat ja kun ruttuja vielä laskettu niin paksullahan se silloin on.
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
Vastaa Viestiin