Juups! Raivon kanssa kyl samaa mieltä. ELI, Sumuvalot ovat SUMUVALOT. Ja mitä tulee juuri Volvon sumareihin, nii ajettiimpa just Volvon kanssa kimpassa Koillismaalle Kuusamoon mökillemme, kun oli pakko pysäyttää ja selvittää sukulaisperheen kuskille, että sammuta ne tuikkus, tai aja ite edellä luotsina, kyllä oli NIIN kirkkaat kiinteät sumarit Volvossa, että joutui peilit sääteleen, koska hohtivat suoraan märästä asfaltista niin kirkkaana takana, että häiritsivät OIKEASTI omaa ajamistani.
Toi olikin hyvä pointti, että Sumari Busaan ?? Nimittäin viimex kun lähin europa turneelle, oiskoos ollunna syyskuussa ? Olipahan melkoinen hernerokka Toijalasta Turkuun asti ja mopon valoilla ei tosiaan ollut mitään virkaa. ???
Täräytti vielä säiliörekka ohi Urjalan kohalla perävaunu kylkeä hipoen, koska en juuri 60 km/h lujempaa voinut yksinkertaisesti ajaa kun näkyvyys oli max. 5m eteen.
NO
Sainpa kuletusliikkeen nimen rekan kyljestä ylös ja Botskilta soittelin ko. Firman Kuljetuspäällikölle, joka lupasi ripittää kuskia, joka siihen aikaan Turuntiellä kaahasi henkilöautojen ja esim. minun ohi "Talla" pohjassa.Shokeeraa, kun muutenkin näkyvyys olematon ja sellanen järkäle suhauttaa ohitse kylkeä hipoen.
Muista ELÄÄ Tänään, Huomenna Se Voi Olla Myöhäistä . Huominen On Utopiaa Ja Eilinen Historiaa ! Kumpaakaan Et Pysty Elämään NYT
Niin pyörään sumuvalot ja ehtona että saa käyttää vain sumussa ja LUMISATEESSA
Niin... milloin noita sumareita saa/täytyy pitää autossa päällä?
Tuntuu joskus että menee täällä suomessa pilkkujen viilaamiseksi noitten valojen kanssa. Ei oo kauaa kun lisäjarruvalo oli autossa laiton!
Ei tosiaan ole tapana pitää sumareita taajamassa päällä oli keli mikä tahansa. Ja varmaan kasvaa kynnys laittaa se takasumarikin jatkossa päälle, vaikka siitä mielestäni ihan oikeasti on hyötyäkin esim. lumisateessa. Primerassa ku sitä takasumaria ei saa päälle, jos ei laita etusumareita ensin!!
...joskus tuntuu, että vasthantulevien autojen valoja oikein tuijotelhan...?
Ittellä vanahan taksimiehen (rakkaan isä-papparaisen) ohje kun joskus tuli kiroiltua huonosti suunnattuja valoja: "...onko niitä pakko perkele tuijotella, kattele riittävän kauas ethen ja tien oikialle reunalle, niin ei takkuulla häiritte, vaikka pitkillä ajais joku päin".
Näin se vain on.
Joitakuita teistä varmasti häirittee myös kavulla kävellessä kun karvanoppatojota mennee ohi takakansi rytmikhästi valtavien subbareitten tahissa heilahellen...? :rasberry:
Juu mutta Veke, kun ajellee about 700km Sumarit päällä olevan auton etessä, niin ei ookkaan kyse siitä mihin kahtoo. :p Peileistä kun loistaa 3 kertaisena nuo 2 kpl märkään asfalttiin peilautuvaa uutukaista "Teho sumaria", niin alkaa oleen liikenneturvariski, kun kääntelee peilit alas. ???
Etelleen olen sammaa mieltä, että SUMUVALO on SUMUVALO. eikä esim sadekelillä jeesaa "Sumuttajan" näkyvyyttä pätkääkään.
Vastaantulevissa se ei niinkää häirihe.
Muista ELÄÄ Tänään, Huomenna Se Voi Olla Myöhäistä . Huominen On Utopiaa Ja Eilinen Historiaa ! Kumpaakaan Et Pysty Elämään NYT
Mutta takasumuvalot häikäisee kuitenkin paljon enemmän ja useammin. Eikä ne edes auta omaa näkemistä. Tosin kyllä nekin himmenee kun takana sytytelee xenon lisäpitkiä. :p Silloin edessä menevä voi kokea olevansa majakassa.
Eipä tule mieleen koska olisi etusumarit häirinneet/häikäiseet. Toisin oikein en ole tainnut kertaakan nähdä käytettävän (parkit + sumarit). Häikisköhän sitten?
Busapappa2: Onhan niissä peileissä aikamoinen säätäminen...... No toisaalta onneks ne tummenee itsestään.
Etusumarit muodostaa auton eteen "valoseinän" joka estää sumuvaloja käyttävää kuljettajaa näkemään pidemmälle. Silmä kun ei oikein osaa nähdä lähelle hyvässä valossa ja kauas huonossa.
Toki helpottaa näkemään minkä päälle sitä oikein on ajamassa...
Kyllä pohojanmaan aakeella laakeella sumuissa ajaneena on tullut todettua että toimii parkeilla ja sumareilla paremmin, vs. lähivalot ja sumarit, koska lähivalon keila heijastuu sumuun ja ei näe yhtään mitään. Eli sumarin keila menee sumun alle. Harvoin se sumu on ihan maasta asti, vaan alkaa n. 50cm korkeudelta.
Kuitenkin enemmän on tullut ajeltua sumareilla ja lähivaloilla ihan hyvällä kelillä.