ysi-ärrä kirjoitti:No nyt uskaltaa![]()
Meikä on nyt sitte turbobusan omistaja :p
Vaihdettiin Eerikin kans busia.
Päivän positiviiviset: - Mikä olikaan mieluisinta tänään?
Onnea vaan Jonne
Meillä siirryttiin takas kiisseli aikaan insignia diisseli aut... mustana 
BMW S 1000XR 2016
ex:ät K3,K6,K7,K8,K9,L0,L1,K8,L1,L3,L4...
President of team jukkis
Corvette C4
http://galleria.busanistit.org/v....pg.html
ex:ät K3,K6,K7,K8,K9,L0,L1,K8,L1,L3,L4...
President of team jukkis
Corvette C4
http://galleria.busanistit.org/v....pg.html
-
107-1089231881
Oho... Bensan kulutusko/hinta kiisseli malliin vaihdatti ? Veikö 1,6 turpo paljo lientä nurkka-ajossa ?Jukkis kirjoitti: Meillä siirryttiin takas kiisseli aikaan insignia diisseli aut... mustana
Oma 1,8 Inkku vei 9,5-10,5 L nurkissa. Astraan vaihto kannatti ihan oikeasti, kulutus nurkissa jää alle 5,4 L ja matka ajossa parhaillaan jää 4,4 L sataselle...
- CormaX
- Viestit: 663
- Liittynyt: 11 Elo 2009, 22:15
- Paikkakunta: Etelä-pohojanmaa/Peräseinäjoki
- Viesti:
MB S 320 kuluttaa bensaa matka-ajossa kohtuulisesti 3.2L mootoriksi, kaupunkiajossa pensua palaa 11-14L...eli kohtuu rauhallisella ajotyylillä kulutus ei ole älytöntä. Diseliä veroineen vaatiis oikeesti paljon kilometrejä että kannattaa...Dieselin hinta esim. E95:seen on aika pieni, eli meillä kaikki moottoriajoneuvot kulkee bensalla 
9.5 l / 100km kuluttavan bensa-auton vs 7.15 l / 100km kuluttavan diesel auton "nolla raja" menee noin 10000km kohdalla. Sen jälkeen diesel on halvempi. Että ei siihen "oikeesti paljon" kilometrejä vaadita. Nuo esimerkit oli mun edellisestä Nissanista vs nykyisestä Saabista... pienempi kulutuksisia bensa-autojakin toki löytyy vaan niin löytyy dieseleitäkin kuten yltä voi lukea.
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
nyky diesel on mahtavia ajaa ja automaattina aivan luksusta 6 lovinen tomaatti vaihtaa huomaamattomasti... Jampalle vastaus että 8.8l/satasella bensa 1,6 urbo.. aina tykänny kiisselistä ja järkevyydestä tiiä mutta tuntuu hyvältä... katsotaan mihkä kulutus laskee.. ja Urpilainenhan lupas dieselin verotusta laskee 18% 
Edited By Jukkis on 1314367038
Edited By Jukkis on 1314367038
BMW S 1000XR 2016
ex:ät K3,K6,K7,K8,K9,L0,L1,K8,L1,L3,L4...
President of team jukkis
Corvette C4
http://galleria.busanistit.org/v....pg.html
ex:ät K3,K6,K7,K8,K9,L0,L1,K8,L1,L3,L4...
President of team jukkis
Corvette C4
http://galleria.busanistit.org/v....pg.html
On.
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
Jukkis kirjoitti:...ja Urpilainenhan lupas dieselin verotusta laskee 18%
Lupasko?
2012 polttoaineverotusta
"Käyttövoimaveron alentamisen ohella valtio kuitenkin korottaa dieselpolttoaineen veroa kahdeksalla sentillä litraa kohden, mikä arvonlisäverollisena hintana huoltoasemilla tarkoittaa noin kymmenen sentin korotusta polttoaineen hintaan."
Club 100 m/s
jarim kirjoitti:9.5 l / 100km kuluttavan bensa-auton vs 7.15 l / 100km kuluttavan diesel auton "nolla raja" menee noin 10000km kohdalla. Sen jälkeen diesel on halvempi. Että ei siihen "oikeesti paljon" kilometrejä vaadita. Nuo esimerkit oli mun edellisestä Nissanista vs nykyisestä Saabista... pienempi kulutuksisia bensa-autojakin toki löytyy vaan niin löytyy dieseleitäkin kuten yltä voi lukea.
Nää on kaikista hauskimpia "työpaikkaväittelyitä" mihin koskaan osallistunu...
dieselmies on henkeen ja vereen diesel miäs...
ja sit toistapäin
jos ottaa 2 uutta autoa, samanlaiset (pienin diesel ja pienin bensa) tulee ajaa kyl paljo enemmän kilsoja et saa hyödyn...
Nyt vielä ku menivät muuttaan sitä käyttövoimaveroa niin et:
laskee vähän ja laitetaan dieselin hintaan 8-10 c lisää
SMR
En minä ainakaan henkeen ja vereen diesel mies ole, totesinpa vain yhden laskutoimituksen lopputuloksen.
Tuo polttoaineveron verovähennys + polttoaineen hinnankorotus ainakin omalla kohdalla tarkoittaa koko vuoden osalta aika liki nollatulosta kokonaiskustannukset huomioiden. 22tkm ajomäärällä taisi tämä uusi systeemi olla vuositasolla ~60e kalliimpi jos oletetaan että polttoaineen hinta olisi "vakio" ja verot lasketaan mukaan.
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s)
Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
Kukas näitä jaksaa laskee? Ajellaan sellaisella millä hyvältä tuntuu, jos ei muualla niin lompakossa.
HeavyVanin keskikulutus about 12 l/100 km. Mutta mahtuu koirakin mukaan ja maantiellä meno on lepposaa kilkuttelua. Ainut miinuspuoli täytyy antaa penkeistä, niinhin voi nukahtaa todella helposti
.
HeavyVanin keskikulutus about 12 l/100 km. Mutta mahtuu koirakin mukaan ja maantiellä meno on lepposaa kilkuttelua. Ainut miinuspuoli täytyy antaa penkeistä, niinhin voi nukahtaa todella helposti
Come what(ever) may.
--Under 200 mph club; 177 mph--
--Under 200 mph club; 177 mph--

