ostin äsken yoshimuran vaimentimet,,, mutta onko putkessa ennen vaimennita, jotain kattia tai muuta ahistavaa(04busa)?. eli jos tekee/vaihtaa putket mooottorilta vaimentimelle, tuleeko lisää hevosii?
Hmh, meinaatko pelkkiä väliputkia jotka tulee moottorin alta vaimentimelle? Niissä ainakin on tavaraa sisällä (mm. katalysaattori ilmeisesti) ja kohtuullisen painavatkin ovat. Veikkaisin että hengittää paremmin jos ne vaihtaa. Liekkö muuten kukaan vaihtanut?
Edited By jarim on 1142589953
Ylinopeus pitää poissa pahanteosta
+200 MPH & +100 m/s CLUB FINLAND (224.4 mph + 108.37 m/s) Jari // GSX1400R '0x tuned by TT-Motorsport
Tuskin pelkästään väliputkia....koko putken vissii useampi...
ja niin ovat täynnä tavaraa ja painavat ne 'katalyyttiputket'
Ota huomioon että alkukäyrästökin ahistaa verrattuna virikäyrästöihin/-putkiin.
Pelkät bolt on:it vaikuttaa lähinnä ääniin, toki onhan nekin vapaasti hengittävämmät kun orkkikset ja köykäisemmät. Sliparit ovat jo paremmat koska niissä väliputkissa on katit, kun ne saa pois hönkii jo paljon paremmin. Koko putkisto on sitten omalukunsa-> lisää tehoa+vähemmän painoa (4-2-1 putkisto).
PS. sliparit tai kokoputkiston kun vaihtaa ni on hyvä käydä säädättämässä jos haluaa hyödyn irti!
Mun Busaan laitettiin josin putki. Äärettömän helppo asentaa. Verrattuna johonkin toiseen... Asentajien mutinoista päätellen, sekä asennusajan suhteen. Toki olin josin asennuksessa mukana. Voipi silläkin olla vaikutusta. :p
Aikaisemmassa versiossa oli Micronin kottikärymallin putket. Tehoja penkistä mitattiin 163hp ja tällä josin putkilolla penkistä 172hp/143Nm. Toki tuohon päivitykseen on jotain pientä muutakin tehty.
Paljonkohan lie suunnilleen toisi tehoputki potkua lisää verratuna vakiohormiin? ...jos pelkästä putkien ja änärin vaihdosta puhutaa. oisko jollain tietoa ???
kiitos vastauxista:) eli moottorin alta vaimentimeen ei kanata vaihtaa, suurenpien tehojen toivossa??? ......
eli pitäis vaihtaa koko putki moottorilta vaimentimiin... ja sitä ei ihan pysty itse tekemään..
Itse ostin Yoshin sliparit busaan ni ainakin äänet ovat mun mieleen, tasaista matalaa huminaa, tehoista en tiedä kun en "vakiona" busaa ajanut metriäkään nyt pyörä säädätyksessä ja stefojen vaihdossa, itse sain säädätyksen samaan hintaan kun ostin ne sliparit.. Toivottavasti nykiminen 1500-2000rpm lopuu säädätyksen myöten..
Bolttasin tänään Yoshin Japanin piiput kiinni ja tietysti revin heti huilut pois...johan jytisee
Koitin sitten huilujen kanssa mutta meni vähän vaisuksi äänet. Onko kukaan leikkinyt pioneeriä ja testaillut mitä tapahtuu äänille jos lyhentelee huilun pituutta?????
Eli tarkoitan sitä "päätyholkista" änkkärin sisään menevän ohuen sisäputken pituutta. Eli saisiko tuolla konstilla viilailtua äänitasoa.
On vähän siinä ja siinä onko mökä liian kova ilman huiluja, ainaskin korttelirallissa matalat taajuudet tulee kypärän sisään hieman häiritsevinä. Maantiellä kun mennään ääntä nopeammin niin ei haittaa
Tertsi kirjoitti:paljos tuommoset yoshit kustantais,ja mistä niitä saa ?
Tampesterin eräästä mopokaupasta kun kysyin niin hinta oli 900. Ostin itse muualta jonnin verran edukkaammin...
Maahan tuli juuri 5 settiä joista ainakin yksi meni Tampereelle, yksi tuli mulle ja muista ei oo tietoa. Jos tuo jonnin verran edukkaampi ja saatavuus kiinnostaa niin pistäkää privaa, voin yrittää avittaa asiassa.
jäsenJ kirjoitti:Bolttasin tänään Yoshin Japanin piiput kiinni ja tietysti revin heti huilut pois...johan jytisee
Koitin sitten huilujen kanssa mutta meni vähän vaisuksi äänet. Onko kukaan leikkinyt pioneeriä ja testaillut mitä tapahtuu äänille jos lyhentelee huilun pituutta?????
Eli tarkoitan sitä "päätyholkista" änkkärin sisään menevän ohuen sisäputken pituutta. Eli saisiko tuolla konstilla viilailtua äänitasoa.
On vähän siinä ja siinä onko mökä liian kova ilman huiluja, ainaskin korttelirallissa matalat taajuudet tulee kypärän sisään hieman häiritsevinä. Maantiellä kun mennään ääntä nopeammin niin ei haittaa
Minäkin bolttasin Yoshin pöntöt kiinni viikonloppuna ja huilut tietty pois. Äänet on HYVÄT! Ostin pöntöt tämän foorumin kautta ja kun hain ne postista niin eipä paljon uusia hävenneet, paketitkin oli alkuperäiset! Hinta oli "sopiva". Ovat kuulemma malliltaan erikoisemmat??