Sivu 1/1
Lähetetty: 01 Touko 2006, 20:01
Kirjoittaja 67-1115742969
Nyt olis sellainen tilanne että pitäis toi etunen irroittaa mutta työkalu puoli on hiukan hakusessa...
Eli ne kuusiopultit on helppo irroittaa mutta millä helkkarin kalulla ootte ton akselin rykässy irti???
Lähetetty: 01 Touko 2006, 20:20
Kirjoittaja jarim
Ensin toiselta puolen kaksi pientä kuusiokolopulttia auki, siis siltä puolen missä tuo 24mm kuusiokolo, sitten 24mm kuusiokololla (työkalun saa tehtyä esim. sopivan kokoisesta pultista ja mutterista) akseli pyöritellään irti ja lopuksi toiselta puolen pienet kuusiokolot auki jolloin siihen akseliin tulevan vastaholkin saa vedettyä pois. Simple.
Lähetetty: 01 Touko 2006, 20:24
Kirjoittaja 67-1115742969
Tänks... Taidan ottaa pari asennus bisseä tänään vielä ja huomenna käydä rykäisemässä se akseli irti 
Lähetetty: 01 Touko 2006, 21:06
Kirjoittaja -Artsi-
Rautakaupoista löytyy ns. jatkomutteri eli semmoinen pitkä mutsku joka toimii mainiosti tuona etuakselin erikoisavaimena. Se akselin sisään ja tavan hylsy perään niin johan aukeaa. Eikä maksa montaa euroa.
Lähetetty: 01 Touko 2006, 21:53
Kirjoittaja suiza
Joo, makso 0,60 
Lähetetty: 16 Huhti 2010, 20:46
Kirjoittaja 116-1253685669
jos paloissa olis pintaa mutta lasittuneet, niin mikä lasituksen aiheuttaa ja saako palat kotikonstein taas kondikseen, vai onko peli siltäosin menetetty?
mites palojen oikeaoppinen sisäänajo tapahtuu??
Lähetetty: 16 Huhti 2010, 21:46
Kirjoittaja Jaakko
taistovainaa kirjoitti:saako palat kotikonstein taas kondikseen, vai onko peli siltäosin menetetty?
mites palojen oikeaoppinen sisäänajo tapahtuu??
ei kannata alkaa mitään tekemään tuossa vaiheessa. pintaa luultavasti niistä jo kulunut niin paljon että karhennuksen jälkeen ei oo mitään jäljellä enään. ja mielummin vaihtaa ainankin etupalat hiukan liian aikaisin kuin liian myöhään.
mä en oo ainankaan mitään erikoista sisäänajoa suorittanu, pari painallusta et männät asettuu oikein ja sit vaan radalle.