Sivu 1/3

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 16:56
Kirjoittaja Dösällä
Arvon Nistit, onko vinkkiä heittää tai linkkiä laittaa miten nykyaikaisen kosteudenkestävän kapulan saisi busaan jotenkin näkökenttään. Niin ettei heti ekassa hidastetöyssyssä lentäisi lepikkoon...
Mulla kun on toi BT-setti kypärässä niin joskus ajaessa tulee vastattua jopa lehtimyyjien ( :pylly: ) puheluihin, turhaa sanon minä. Jos näkis soittajan niin liikenneturvallisuuskin kenties parantuisi, nyt ei käy niin kun kapula roikkuu ties missä.

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 17:00
Kirjoittaja Jukkis
:offtopic: .. kaverin kaa haettiin orivedentien penkasta mun puhelinta... :;): ... sen jälkeen päätin, ei telinettä :)
... semmosta asiaa ei ole ettäkö pitäs puhua ajaessa :D

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 17:09
Kirjoittaja 72-1202239073
Laita sellainen pieni tankkilaukku, missä on läpinäkyvä kotelo päällä puhelimelle.

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 17:24
Kirjoittaja Dösällä
Ei aina voi tankkilaukkua pitää (myös tyyli kärsii, jos sellaista ny ees on), kuitenkin yrittäjänä pitäis olla "aina" tavotettavissa, muuten ei kohta riitä leivän päälle muuta kun ylähuuli.
Jotain velcro systeemiä oon miettiny, myös niitä telineitä (ilman kaulaa, ruuvattuna johonkin, peilikiinnike?) joihin kapula ns. puristetaan kiinni. Pitänee ruveta modaamaan.

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 17:48
Kirjoittaja Vmatti
Itellä tällainen ja oon todennu toimivaksi.

Edellisen 'virityksen' kanssa kävi näin :oho:




Edited By Vmatti on 1249051745

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 18:08
Kirjoittaja Dösällä
Miten iso toi on, miten kiinni ja mistä saa? Vaikuttaa kuvan perusteella hyvältä, taitaa pienempi navikin mahtua jos kääntää 90 astetta?
Mulla siis perus-säänkestävä känny jota ei kehtaa koko ajan kädessä pitää, haittaa kaasun käyttöä. Navikin joskus käytössä mutta tähän asti sillä tankkilaukkuvirillä menty. Liian iso pelkälle kännylle. Dot.

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 22:42
Kirjoittaja Vmatti
Dösällä kirjoitti:Miten iso toi on, miten kiinni ja mistä saa? Vaikuttaa kuvan perusteella hyvältä, taitaa pienempi navikin mahtua jos kääntää 90 astetta?
Mulla siis perus-säänkestävä känny jota ei kehtaa koko ajan kädessä pitää, haittaa kaasun käyttöä. Navikin joskus käytössä mutta tähän asti sillä tankkilaukkuvirillä menty. Liian iso pelkälle kännylle. Dot.

Ei iso, sopiva :D ja noita on kahta eri kokoa riippuen tarpeesta :p
Toi on kiinni tossa jatkuvasti, Mutterilla saa katella ihan livenä jos kiireiltään ehtii ???

Vedenpitävä pussukka (hinta alle 20e, esim. RM Heino) ja käännettävissä tarpeen mukaan.
Itse teline on siihen 'keskireikään" mitoitettu ja Baeahrilta saatavissa, hinta luokkaa 70e.

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 22:58
Kirjoittaja Dösällä
Bauttiarallaa 90 egee yhteensä... Miten se denan mainos menikään.
MoBo käyttöön ehkä sittenkin jotain Velcroa, katteen suojassa pysynee mukana. Varsinkin jos on jo joku nauha valmiiksi laitteessa jonka voi varmistaa johki kahvaan/nestesäiliöön. Magneetit vielä mietinnässä.

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 23:12
Kirjoittaja Vmatti
Dösällä kirjoitti:Miten se denan mainos menikään.

Tai se "tein itse ja yritin säästää"

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 23:28
Kirjoittaja Dösällä
Totta.
Maukkaan föndyyn (parasta kun on koirienkusetuskeikalla ittensä kastellut ensin) jälkeen vetäydyn pikkuhiljaa vaakapolarisaatioon mietiskelemään elämän halpuutta. Ehkä tässä joku ratkaisu löytyy, viimeistään Ikeasta tai Biltemasta...

Lähetetty: 31 Heinä 2009, 23:41
Kirjoittaja Timba
Mulla ilmeisesti sama laukku kun Vmatilla, mut on kiinni pyörässä sw motecin busaan suunnitellulla telineellä. Ei nyt mikään kaunistus mut toimii, laukkuun mahtuu TomTom one ja Nokia n73 ja R.M. Heinolta 50€ yht.

http://galleria.busanistit.org/v....pg.html
http://galleria.busanistit.org/v....pg.html

Lähetetty: 03 Elo 2009, 00:48
Kirjoittaja Mrk
Tangon päähän jenka ja siihen taivuttelee sopivan raudanpätkän mihin saapi vaikkapa nuukian alkuperäisen telineen kiinni, tälleen.
Toisella puolella kahvalämppärin säädin kiinnitetty samalla tapaa, toi nuukian alkuperäinen on pitänyt puhelimen kiinni, edellinen tarvikepidike päästi puhelimen irti kun vauhtia oli 200 :pääseinään:

Lähetetty: 03 Elo 2009, 19:22
Kirjoittaja Dösällä
Vaikuttaa melko luotettavalta. Kuinka paksu toi materiaali on kahvan päässä noin suurinpiirtein? Kuitenkin joku tulppasysteemi kyseessä eikö? Vaatii tietysti putken irroituksen että saa reiän suoraan + kierteen tehtyä.

Lähetetty: 04 Elo 2009, 00:19
Kirjoittaja Mrk
Tulppa? Ihan vaan jenka siihen putkenpäähän ja latikka siihen, siis näin, paikallaan voipi olla vähän hankala tehdä jenkaa mutta lähtevät irti muutamassa minuutissa,
toi nuukian teline on kyllä pitäny puhelimen kiinni isommissaki vauhdeissa mutta siihenhän voipi sitten pultata minkä telineen tykkää.




Edited By Mrk on 1249378876

Lähetetty: 04 Elo 2009, 22:07
Kirjoittaja Snowman
Tai sitten pyydä jotakuta tuttua sorvaria töihin..
Tuossa pari esimerkkiä vasemman puoleinen on action camille tehty..kiinnitys ohjausakselin pulttiin..keskimmäinen on navin teline myös kiinnitys ohj.pulttiin ja oik.puoleinen uusi teline naville painetaan vain ohj.aks reikään oorenkaat pitää sen kiinni.Alun perin tuo orinkula juttu piti tulla kameralle mutta se tärisee liikaa..navi ei tärise.on nopea kiinnittää ja ottaa pois.
Kuvatus Telineitä
Edit: Navi pysyi ainakin +250kmh kiinni




Edited By Snowman on 1249413431